Drift og Standarder Netværk - Netværksarrangement, Drift og Standarder
12.12.17 kl. 11.30 - 15.45
Grønland Kreds - Kredsmøde med PFA
13.12.17 kl. 16.00 - 19.00
Kursus - Personaleledelse
14.12.17
Odense Lokalafdeling - besøg Carlsberg-Fredericia
10.01.18 kl. 17.00 -
Medlemsmøde - Svendborg Kreds
10.01.18 kl. 18.00 - 21.00
Vejle Kreds - Nytårskur 2018
11.01.18 kl. 17.30 - 21.00
Bestyrelsesmøde
1.12.17 kl. 12.00 - 17.00
IT Sikkerhedskonference
16.01.18 kl. 13.00 - 16.00
Medlemsmøde - Lolland-Falster Kreds
17.01.18 kl. 18.00 - 21.00
Aarhus Kreds - Virksomhedsbesøg på Aarhus Teater - FULDT BOOKET
22.01.18 kl. 17.00 - 18.30
Midtjyske Kreds - Nytårskur, Foredrag om Krigssejlerne 1939 - 1945 og Nytårsgallamiddag
23.01.18 kl. 17.00 - 21.00
København Kreds, Nordsjælland Kreds - Øl og Bryggeteknik - FULDT BOOKET
24.01.18 kl. 16.30 - 20.00
MARCOMP 2018 - Fremtidens maritime kompetencer
25.01.18 kl. 09.30 - 16.00
Medlemsmøde - Sydvestjyske Kreds
25.01.18 kl. 18.00 - 21.00
Nordvestsjælland Kreds, Sydvestsjælland Kreds - Nytårskur, Foredrag om Branden - Gåden om Scandinavian Star og Nytårsgallamiddag
30.01.18 kl. 16.45 - 21.00
Medlemsmøde - København Kreds
1.02.18 kl. 18.00 - 21.00
Randers Kreds - Møde om El-sikkerhedsloven
6.02.18 kl. 17.30 - 21.00
Aalborg Lokalforening - Generalforsamling
7.02.18 kl. 20.00 -
Odense lokalafdeling - Generalforsamling hos Budweg Caliper
12.02.18 kl. 17.00 -
Medlemsmøde - Vejle Kreds
28.02.18 kl. 18.00 - 21.00
Medlemsmøde - Østsjælland Kreds
6.03.18 kl. 18.00 - 21.00
Medlemsmøde - Aalborg Kreds
8.03.18 kl. 18.00 - 21.00
Generalforsamling 2018
14.03.18 kl. 17.00 - 21.00
Talsmandsseminar 2018
21.03.18 kl. 12.00 - 22.03.18 kl. 12.00
Medlemsmøde - Sønderjyske Kreds
5.04.18 kl. 18.00 - 21.00
FSD - Brancherådsmøde for Sygehuse
10.04.18 kl. 17.00 - 11.04.18 kl. 13.00
Bestyrelsesseminar
20.04.18 kl. 10.00 - 21.04.18 kl. 10.00
Bestyrelsesmøde
15.06.18 kl. 11.00 - 15.00

Forside » Aktiviteter » Kursus - Personalejura for Talsmænd 

 

Maskinmestrenes Forening -

Kursus - Personalejura for Talsmænd

Tid: 4. oktober kl. 10.00 - 16.00.
Sted: Maskinmestrenes Forening, Sankt Annæ Plads 16, 1250 København K.

Program:

10:00-10:10  Præsentation
10:10-10:30  Den danske model
10:30-11:00  Struktur gældende for tillidsrepræsentant/talsmand
                       Herunder forhandlinger
11:00-11.15  Pause
11.15-12:00  Forventninger til tillidsrepræsentanten/talsmanden
                     - Bisidder
                     - Ansættelse
                     - Løn
                     - Sygdom
12:00-12.30  Frokost
12:30-13:30  Arbejdstid
13.30-13.45  Pause
13.45-15.00  Vilkårsændringer og opsigelse (case)
15.00-15.15  Evaluering og afslutning

Tilmeldingsblanket

* Efternavn:

* Email:

* Telefon:

Minimum ét af nedenstående felter udfyldes!

Medlemsnr.:

Fødselsdato: (dd-mm-åååå)

Besked: