Ved indvielsen af den ny maritime simulator deltog Per JĂžrgensen, formand for Maskinmestrenes Forening og formand for Fredericia Maskinmesterskole.
MARTEC og Fredericia Maskinmesterskole har i fĂŠllesskab indviet en ny simulator, som skal simulere forholdene i skibes kontrolrum og motorrum. Simulatoren er placeret i en container, som kan flyttes mellem de to skoler.
MARTEC og Fredericia Maskinmesterskole tager nu en ny maritim simulator i brug. Simulatoren er indrettet i en 40 fod-container. Indretningen minder i hÞj grad om det, de studerende vil opleve pÄ et rigtigt skib. Simulatoren er opdelt i tre sektioner: et kontrolrum, et motorkontrolrum og et simuleret motorrum komplet med motorlarm og alarmer. PÄ den mÄde kan der simuleres situationer, som ogsÄ kan opstÄ pÄ et skib. De studerende fÄr derved afprÞvet det meste, inden det bliver virkelighed, og hvor fejl kan koste mange penge - eller i vÊrste fald menneskeliv.
Den ny simulator skal bruges af bÄde MARTEC og Fredericia Maskinmesterskole pÄ lokationerne i Frederikshavn, Fredericia og Esbjerg, og indretningen i en container muliggÞr transporten mellem de to skoler. VicedirektÞr Brian Thomsen har sammen med Fredericia Maskinmesterskole vÊret primus motor pÄ ideudviklingen. Han er glad for, at MARTEC nu kan tilbyde skolens studerende en state-of-the-art simulator pÄ selve skolen - uden at skulle udvide bygningerne:
"Tidligere har studerende og undervisere brugt mange rejsedage og overnatninger pÄ at gennemfÞre full mission-kurset hos eksterne partnere. Med den nye simulator kan undervisningen foregÄ pÄ skolerne, og simulatoren kan i hÞjere grad indgÄ i den daglige undervisning. Derudover kan vi bruge den sparede tid til at fokusere pÄ andre dele af uddannelsen," siger Brian Thomsen.
Simulatoren fÄr ekstra eksistensberettigelse efter sammenlÊgningen med Skagen Skipperskole, hvor den kan kobles sammen med brosimulatoren i Skagen. PÄ den mÄde kan der kÞres samarbejdsÞvelser med studerende pÄ broen og i maskinrummet samtidigt.
Den ny simulator er indrettet i 40 fods container og kan dermed flyttes mellem de to maskinmesterskoler.
Hold fast i stĂŠrkt hjemmemarked - for eksportens skyld
Kun 0,003 procent berettigede klager over elforsyning
Energien bliver grÞnnere - nogle Är endnu
Apple og Google sluger grĂžn energi
MARTEC i nyt samarbejde med TECHCOLLEGE
Verdens stĂžrste havmĂžlle sat i drift
Verdens fĂžrste LNG-drevne bulk carrier
VVS-autorisation for maskinmestre ved siden af jobbet
Global vĂŠkst gennem uddannelse
SerEnergy leverer grĂžnne brĂŠndselsceller
Har du styr pÄ dine kritiske mÄlinger?