Skip to content

TILLIDSREPRÆSENTANTER

TALSMÆND OG

Gør brug af din talsmand og tillidsrepræsentant og få indflydelse

Brug os til at styrke din politiske indflydelse og dine professionelle relationer og få hurtig sparring her og nu fra din tillidsrepræsentant eller talsmand.

Har du brug for at vende noget arbejdsrelateret eller en faglig problemstilling, kan du med fordel kontakte din tillidsrepræsentant eller talsmand.

Vores talsmænd og tillidsrepræsentanter spiller en vigtig rolle både for Maskinmestrenes Forening samt for deres respektive arbejdsplads og kollegaer. Han/hun er en vigtig medspiller i forhold til at være bindeleddet mellem Maskinmestrenes Forening og vores medlemmer – og omvendt.

Talsmændene og tillidsrepræsentanterne bidrager til at skabe gode arbejdsforhold for deres kolleger. Samtidig kan de fungere som effektiv medspiller, når det gælder efteruddannelse, kompetenceudvikling og gennemførelse af relevante forandringer i branchen. Deres opgaver afhænger af medlemmernes ønsker og forventninger, og derfor kan der være stor forskel på, hvilke opgaver, som varetages.

UDDAN DIG

Uddan dig til talsmand og tillidsrepræsentant
Vi udbyder en række faglige kurser for vores talsmænd og tillidsrepræsentanter.

Læs mere HER.

KONTAKT OS

Mener du, at det vil være en god idé at få valgt en talsmand eller tillidsrepræsentant for maskinmestre i din virksomhed? 

Kontakt os på mf@mmf.dk / 3336 4920. Vi hjælper gerne med at få en ordning etableret.

 

Aarhus Universitetshospital
Allan Hansen
Teknisk Projektleder

Tlf.: 2081 4929
a.hansen@rm.dk

Aalborg Sygehus
Henrik Lyhne Hargaard
Teknisk driftschef

Tlf.: 2076 4857
helyh@rn.dk

Herlev Hospital
Lars Grønager
Teknisk chef

Tlf.: 3084 3892
Lars.groenager@regionh.dk

Region Sjælland, Sygehus
Kim Ulrik Bodekær Hansen
Teknisk chef

Tlf.: 2968 9587
kiuh@regionsjaelland.dk

Aarhus Maskinmesterskole
John Christian Riis
Lektor/maskinmester

Tlf.: 4122 7190
jcr@aams.dk

Aarhus Universitet
Søren Harbo Jensen

Tlf.: 6020 2775
harbo@au.dk

Arbejdstilsynet Nord
Carsten Grønbech
Tilsynsførende

Tlf.: 7220 9806
cdg@at.dk

Peter Dollerup, Suppleant
pdo@at.dk

Arbejdstilsynet Syd
Ulrik Poulsen
Tilsynsførende

Tlf.: 2521 5392
ujp@at.dk

Anja Bramsløw, Suppleant
Tilsynsførende

Tlf.: 7012 1288
ab@at.dk

Arbejdstilsynet, Tilsynscenter Øst
Rolf Hansen
Tilsynsførende

Tlf.: 7012 1288
rha@at.dk

Bo Bang Berthelsen, Suppleant

Tlf.: 6051 4090
bob@at.dk

Fiskeristyrelsen
Casper Bjerre
Maskinmester

Tlf.: 2536 0526
casbjr@fiskeristyrelsen.dk

Forsvarsministeriets Ejendomsstyrelse 
Jørgen Pedersen
Maskinmester

Tlf.: 7281 3076
FES-TBS07@mil.dk

Forsvarsministeriets Ejendomsstyrelse 
Michael Christiansen, Suppleant
Maskinmester

Tlf.: 2346 7772
FES-KES23@mil.dk

Fredericia Maskinmesterskole
Peter Skovgaard
Lektor/maskinmester

Tlf.: 2298 9822
ps@fms.dk

Fredericia Maskinmesterskole
Henrik Salomon Pedersen
Suppleant

Tlf.: 2666 2868
hsp@fms.dk  

Maskinmesterskolen København
Henrik Andersen
Lektor, Uddannelseskoordinator

Tlf.: 7874 5658
hea@msk.dk

Nukissiorfiit, Nuuk, Grønland
Jesper Carsten Bisgaard Jensen
Teamleder/maskinmester

Tlf.: +299524614
tillidsmand.nukissiorfiit@gmail.com

SIMAC
Torben Bonde
Lektor

Tlf.: 7221 5673
tob@simac.dk

SIMAC
Jesper Brøndum Kollerup
Suppleant
Adjunkt/Assistant Professor

Tlf.: 2440 7723
jkj@simac.dk

Aalborg Energi Holding A/S – Nordjyllandsværket
Bjarne Vestphael Christensen
Vagtleder – Driften, Energi

Tlf.: 2787 5650
bjarne.vestphael@aalborgforsyning.dk

Bornholms Energi & Forsyning
Claus Skovgaard Sørensen
Maskinmester

Tlf.: 3029 7665
css@beof.dk

Energinet.dk
Jens Tang Ottosen 
Driftsmester/Operational M.

Tlf.: 3070 2167
jot@energinet.dk

Evida Service A/S
Stefan Højriis Kristensen

Tlf.: 2519 4576
shk@evida.dk

Evida Service A/S
Christian Kern Kernel, Suppleant
Projektingeniør

Tlf.: 4034 1861
chrke@evida.dk

Fjernvarme Fyn
Peter Brinkmann Bisholt
Driftsmester

Tlf.: 2932 5506
pb@fjernvarmefyn.dk

Fjernvarme Horsens
Anders Christensen
Maskinmester, Driftsoperatør

Tlf.: 3085 1375
ach@fjho.dk

Fjernvarme Horsens
Steffen Hougaard Pedersen
Maskinmester, Driftsoperatør

Tlf.: 3085 1363
shp@fjho.dk

HOFOR – Vand og Amagerværket – Drift vagtgående
Christoffer Niebuhr
Driftsmester

Tlf.: 2795 5036
chrnie@hofor.dk

HOFOR – Drift daggående – Vand, Spildevand og Bygas
Karsten Drejer Hansen
Maskinmester

Tlf.: 2795 2642
kkdh@hofor.dk

HOFOR – Drift daggående – Fjernvarme og AMV
Lasse Møller Geipel
Driftsmester

Tlf.: 2795 2951
lasgei@hofor.dk

HOFOR – Tjenestemænd – gælder på tværs af hele HOFOR
Christian Lousen
Maskinmester

Tlf.: 2147 6451
chl@hofor.dk

MEC – Bioheat&Power A/S – Maabjerg Energy Center
Dennis Borbjerggaard, 
Driftsmester

Tlf.: 6113 1407
denbo@mec-bhp.dk

MEC – Bioheat&Power A/S – Maabjerg Energy Center
Lars Nørgaard Nielsen
Suppleant
Driftsmester

Tlf.: 3047 1435
lanni@mec-bhp.dk

VEKS
Henrik Smed Melgaard
Driftsmester

Tlf.: 5089 3553
hsm@veks.dk

VERDO A/S
Toke Asbjørn Andreassen
Vagtleder

Tlf.: 2851 7987
toke@verdo.com

VERDO A/S
Jens Ottosen Julsgaard, Suppleant
Vagtleder

Tlf.: 5198 1602
joj@verdo.com

Ørsted – Herningværket
Henning Burgdorf
Driftsmester

Tlf.: 9955 2779
henbu@orsted.com

Ørsted – Kyndbyværket
Niklas Fritzbøger
Operations Engineer
KYV Vagtgående

Tlf.: 9955 8305
nikfr@orsted.com 

Ørsted – Skærbækværket
Kristian Gyldenlev
Driftsmester

Tlf.: 9955 6740
krigy@orsted.com

Ørsted – Asnæsværket
Anders Bruun Mathiasen
Driftsmester – ASV Vagtgående

Tlf.: 9955 4768
anbrm@orsted.com

Ørsted – Esbjergværket
Søren Lindblad
Driftsmester

Tlf.: 9955 6798
sorli@orsted.com

Ørsted – Esbjergværket
Nicolai Sørensen, Suppleant
Driftsmester

Tlf.: 9955 7301
ncsor@orsted.com

Ørsted – Studstrupværket
Emil Berner Jensen
Driftsmester

Tlf.: 9955 4409
emije@orsted.com

Ørsted – Avedøreværket
Emil Aggerholm Gregersen 
Operations Engineer

Tlf.: 9955 5178
emil.gregersen@gmail.com

ForSea A/S
Andreas Bastholm Hansen
1. maskinmester

Tlf.: 2062 0718
Andreas.bastholm.hansen@forseaferries.com

Mols-Linien A/S
Lars Jørgensen
Maskinchef

Tlf.: 6094 9287
privat.lars@gmail.com

Molslinien A/S
Steffen Christensen
Maskinmester

Tlf.: 6012 6361
stc@molslinjen.dk

Scandlines Gedser-Rostock ApS
Laura Lange Andersen
Dualofficer

Tlf.: 2818 7505
LauraLange.Andersen@scandlines.com

Scandlines Gedser-Rostock ApS
Magnus Kisbye Winther Sejr Mikkelsen, Suppleant
Skibsofficer

Magnus.mikkelsen@scandlines.com

Aalborg Forsyning A/S – Nordjyllandsværket (TR for ikke vagtgående)
Carsten Tølbøl
Maskinmester/Projektleder

Tlf.: 2520 4654
Mail: carsten.toelboel@aalborgforsyning.dk 

Aalborg Forsyning A/S – Nordjyllandsværket (TR for vagtgående)
Karsten Sønderkær
Driftsmester

Tlf.: 2520 0081
Mail: karsten.soenderkaer@aalborgforsyning.dk 

ARC – Amager Ressource Center
Jasper Bjerking
Produktionsleder

Tlf.: 2465 0029
jabj@a-r-c.dk

ARC – Amager Ressource Center
Hans Christian Laurenz, Suppleant
Vedligeholdelsesspecialist

Tlf.: 2324 9234
hcl@a-r-c.dk

ARGO I/S
Marco Scheurer Dresen
Maskinmester, Driftsplanlægger

Tlf.: 6012 9814
msd@argo.dk 

BIOFOS A/S
Thomas Kjærgaard
Procesansvarlig

Tlf.: 3268 5695
TK@biofos.dk

BIOFOS A/S
Martin Thomsen, Suppleant
Procesassistent

Tlf.: 9189 3841
MT@biofos.dk

Energnist Kolding
Joakim Thinus
Maskinmester

Tlf.: 5364 9534
joth@energnist.dk

Forsyning Helsingør
Thorbjørn Kiil Brekke
Driftsmester

Tlf.: 2166 8795
tbr@fh.dk

Færgeselskabet Læsø
Anders Kristian Larsen
Maskinmester

Tlf.: 9849 9022
aklarsen67@gmail.com

Kredsløb – Dagfolk
Per Nørskov Nielsen
Maskinmester

Tlf.: 2944 2655
npen@kredslob.dk  

Troels Bang-Christensen, Suppleant

Tlf.: 2186 2775
trbc@kredslob.dk 

Kredsløb – Vagtgående
Peter Bulig Søndergaard,
Driftsmester

Tlf.: 2920 9425
peso@kredslob.dk 

Bo Søndergaard Christiansen, Suppleant

Tlf.: 2230 6999

Københavns Kommune
Mike Holmqvist
Projektleder

Tlf.: 3059 5597
ze8d@kff.kk.dk

Nordværk I/S
Brian Bojesen
Vagtleder

Tlf.: 5072 7536
brb@nordvaerk.dk

Nordværk I/S
Finn Frost, Suppleant
Vagtleder

Tlf.: 5188 8673
ff@reno-nord.dk

Norfors I/S – Hørsholm
Christian Axel Kolle Nielsen
Driftsoperatør

Tlf.: 2023 6802
ckn@norfors.dk

Novafos
Joachim Kägel Juhl
Projektleder

Tlf.: 4420 8057
jkj@novafos.dk

Novafos
Rasmus Flagstad, Suppleant
xxx

Tlf.: xxxx xxxx
raf@novafos.dk

Samsø Rederi
Christian Damhøj Jensen

Tlf.: 2346 4748
redcdj@samsoe.dk

Vestforbrænding I/S 
Jens Nilausen Cleemann
Vagtleder

Tlf.: 2013 6753
JNC@vestfor.dk

VandCenterSyd
Bjarne Christensen
Projektleder

Tlf.: 4082 3605
bc@vandcenter.dk

VandCenterSyd
Lars Henrik Larsen, Suppleant

Tlf.: 2969 2410
lhl@vandcenter.dk

Aalborg Portland A/S
Morten Munch Toft
Mechanical Supervisor

Tlf.: 2429 1431
morten.m.toft@aalborgportland.com

AAK Denmark A/S
Karsten Steen Jensen
Maskinmester
karsten.jensen@aak.com

Dansk Salt A/S
Karsten Jensen 
Maskinmester

Tlf.: 2125 4802
karsten.jensen2@nobian.com

DET NORSKE VERITAS
Henrik Lund Nielsen
Maskinmester

Tlf.: 4055 2795
henrik.lund.1963@gmail.com

DIN Forsyning A/S
Kristian Faber Lauritsen
Driftsmester / Varmeproduktionen

Tlf.: 6160 8580
kfl@dinforsyning.dk

DIN Forsyning A/S
Martin Buhr Pedersen, Suppleant
Projektleder

Tlf.: 2421 2033
mbp@dinforsyning.dk

Dupont Nutrition Biosciences ApS
Henry Beck Hansen
Power Supply Supervisor

Tlf.: 5139 7126
henry.beck.hansen@dupont.com

Ekokem A/S
Henrik Tollund 
Maskinmester

Tlf.: 6221 7006
ht@kommunekemi.dk

Envafors A/S
Jens Knakkergaard
Maskinmester

Tlf.: 5836 2635
jenkna@envafors.dk

Envafors A/S
Daniel Frovin Agerskov, Suppleant
Projektleder

Tlf.: 5836 2630
danage@envafors.dk

Frederiksberg Forsyning
Erik Greifenstein
Driftsmester

Tlf.: 3076 6570
ERGR@frb-forsyning.dk

Frederiksberg Forsyning
Nicolai Kirketerp, Suppleant
Driftsmester

Tlf.: 3076 6588
niki@frb-forsyning.dk

FORCE Technology
John Stenbring Nielsen
Technican

Tlf.: 4262 7549
joni@forcetechnology.com

FORCE Technology
Søren Joen Magaard Petersen, Suppleant
Projektmanager

Tlf.: 4325 0480
sjp@forcetechnology.com

Johnson Controls Denmark ApS
Ivan Höche
Support Manager, Controls Development Engineering

Tlf.: 2922 7782
ivan.hoeche@jci.com

Kilde A/S Automation
Jørgen Kristian Skov Pihlkjær 
Maskinmester

Tlf.: 2483 7870
jpi@kilde-as.com

MAN Energy Solutions, København
Steen Amming 
Maskinmester

Tlf.: 4267 0088
steen.amming@man-es.com

MAN Energy Solutions, Holeby
Jimmi Nellemann Funch Ludvigsen
Mechanical Engineer / Maskinmester

Tlf.: 5469 3470
jimmi.ludvigsen@man-es.com

MAN Energy Solutions, Holeby
Kasper Lund Jakobsen, Suppleant
Maskinmester

Tlf.: 2014 8568
kasper.jakobsen@man-es.com

MAN Energy Solutions, Frederikshavn
Anders Birnbaum
Senior Technical Advisor

Tlf.: 3032 8017
anders@birnbaum.dk

NOV Flexibles I/S
Henrik Karlsen 
Production Supervisor

Tlf.: 4190 8439
Henrik.Karlsen@nov.com

Novo Nordisk A/S (Nordvestsjælland)
Claus Fogholt
Maskinmester / Operation & Maintenance Engineer

Tlf.: 3075 8327
clfg@novonordisk.com

Novo Nordisk A/S (Østsjælland)
Jesper Hjorth Thøgersen
Utility Professional

Tlf.: 3079 7520
jhjh@novonordisk.com

Novo Nordisk Needle Manufacturing and Sourcing (Hjørring)
Rasmus Lundholm Olesen
Production Engineer / Equipment Responsible

Tlf.: 3079 0986
rluo@novonordisk.com
rasmuslundholm@hotmail.dk

PM Energi A/S
Kristian Hyldgaard Olsen 
Projektleder

Tlf.: 5328 7946
KHO@Pmenergi.dk

PM Energi A/S
Patrick Brinkmann Andersen, Suppleant 
Programmør

Tlf.: 3163 3345
POA@pmenergi.dk

Rolls Royce Marine
Michael Bohl Kornerup 
Serviceengineer

Tlf.: 3085 9179
michaelkornerup@hotmail.com

Schlumberger Danmark A/S
Claus Frænde Kristensen
Field Specialist

Tlf.: 2825 5548
Ckristensen@slb.com

Schlumberger Danmark A/S
Claus Loof Tjørnelund
Field Specialist

Tlf.: 2122 9269
Cnielsen5@slb.com

DEME Offshore DK A/S
Rasmus Buhl Pedersen
Maskinchef

Tlf.: 4093 5727
rasmusbuhlpedersen@gmail.com

DFDS A/S
Alex Dethlefsen
Maskinchef

Tlf.: 4082 7543
fnlche@finlandia.dfds.com

DFDS A/S
Jakob Bendtsen Hansen
1. Mester

Tlf.: 2285 5644
j.bendtsen@hotmail.com

Esvagt A/S
René Kudsk Jensen
Maskinmester

Tlf.: 2234 8492
kudskjensen@gmail.com

Fjordline Danmark A/S
Torben Hjære Hansen 
1. mester

Tlf.: 3025 7384
hth1010@gmail.com

KNOT Management Denmark
Robert Stanislaw Fuks
1. mester

Tlf.: 4055 1564
Robewa1@hotmail.com

Mærsk Supply
Peter Alfred Schmidt
Maskinchef

Tlf.: 2086 8681
schmarp@gmail.com

Royal Arctic Line A/S
Anders Klausen
1. mester

Tlf.: 2890 7071
Ankl@ral.dk

Royal Arctic Line A/S
Esben Sandberg Fræer, Suppleant
2. mester

Tlf.: 5049 5203
Zesf@ral.dk

Royal Arctic Line A/S
Mikkel Daniel Burmeister
1. maskinmester

Tlf.: 6073 0726
MikkelBurmeister@gmail.com

SVITZER A/S
Peter Sterling Kristensen
Maskinchef / vedligeholdelseschef

Tlf.: 2685 3267
Sterling@mail.dk

TORM A/S
Rasmus Munk
1. maskinmester

Tlf.: 4059 8364
rasmusmunk@jubii.dk

TORM A/S
Lars Bjørn Rasmussen
Maskinchef

Tlf.: 2033 3012
larsbrasmussen@gmail.com

TORM A/S 
Søren Schmidt, Suppleant
Maskinchef

soeren.schm@gmail.com

ZITON A/S
Philip Busch
Maskinchef

Tlf.: 2348 9745
philipbusch002@gmail.com

ZITON A/S
Ole Mouridsen
Maskinchef

Tlf.: 2878 2745
ole.mouridsen@gmail.com